Vakum Bell Tedavisi


Vakum Bell Tedavisi

Pektus Ekskavatum’un tedavisinde seçilmiş bir grup hastada uygulanan Vacuum Bell tedavisi Pektus Kliniğinde başarıyla uygulanmaktadır. SGK tarafından ödenmeyen bireysel olarak ödenen özel bir grup hastada yüz güldürücü sonuçlar vermektedir. Prof. Mustafa Yüksel tarafından yüzlerce hasta bu şekilde tedavi edilmiştir. Tedavi süresi 6-9 aydır.

Video İçeriği

Vakum tedavisi, pektus ekskavatum hastalığında, yani kunduracı göğsünde ameliyat dışı tedavi yöntemi olarak tarif edilen bir tedavi. İsim olarak “Vakum Bell” ismi verilmiş ve vakum bell tedavisi diye tarifleniyor. Ama biz kısaca vakum tedavisi olarak bahsediyoruz.

Hangi hasta grubuna uygulamamız gerekli… Hangi hastalar ideal hastalar… Genellikle on beş yaş on altı yaş hasta grubu, vakum tedavisi için ideal hasta grubu. Ayrıca hastanın deformitesinin de vakum tedavisi için uygun olması gerekmekte.

Hangi hasta grubu uygun değil… Pektus arkuatum dediğimiz, üstteki sternumun, yani iman tahtasının üste uyan bölgesinde keskin açılı deformitelerde vakum tedavisi bir işe yaramıyor. Uygulayabilirsiniz ancak çözüm olmuyor, sonuç almak çok zor. Çünkü o hasta grubu açık ameliyatla tedavi edilebiliyor. Vakum tedavisinde simetrik hasta grubu daha başarılı olabiliyor. Simetrik deformitesi olan hastalar daha başarılı olabiliyor. Biz genellikle sabah ve akşam birer sefer hastanın takmasını ve balonunu üç kere şişirdikten sonra deformitenin düzelmesini annenin ve babanın görmesini tercih ediyoruz. Bu komplikasyon olarak ciltte kızarıklıklar, küçük kanamalara sebep olabilir. Onun dışında iç organlara herhangi bir zararı yok.

Genellikle uygulama süresi sabah bir saat, akşam bir saat olarak tarifleniyor. Bazı hastalarımız daha uzun süre kullanımının daha fazla faydalı olup olmayacağını soruyorlar. Daha fazla, daha uzun uygulamanın daha iyi olduğu bir gerçek. Ancak ciltte bazı tahrişlere ve cilt altı kanamalara sebep olabiliyor daha uzun uygulamalar. Onun için genellikle bir buçuk saatle sınırlandırmayı tavsiye ediyoruz. Günde iki kereden fazla da uygulanabilir. Sabah, akşam, eğer öğlen, öğleden sonra bir fırsat bulunabilirse, bir saatlik bir uygulama öğleden sonra da yapılabilir. Vakum tedavisinde süre ne kadar?

Ne kadar ay veya yıl uygulanması gerekli? Genellikle biz hastaları üçer aylık kontrollerde görüyoruz. Deformitenin tamamen düzelmesini beklemek en ideali. Ancak bu uygulamayla deformite derecesi azalıyor. Tamamen kaybolan hasta grubumuz da var. Eğer zamanında teşhis edilmişse ve erken yakalanmışsa… Ancak ileri yaş grubunda göğüs duvarı çok sert olduğu için tabi yüzde yüz tedavi başarısı elde etmek vakumla mümkün değil.

Vakumu biz tedavi dışında ameliyat ettiğimiz hasta grubunda da ameliyatlarda da kullanıyoruz. Ameliyathaneye steril bir vakum bell alarak, göğüz kafesinin ameliyat sırasında kaldırılmasında da kullanıyoruz.

GALERİ