Ortez Tedavisi


Ortez Tedavisi

Pektus Karinatum (Güvercin Göğsü) hastalarında cerrahi tedavi dışında ortez (korse) ile 3 ile 6 ay içerisinde başarılı tedavi yapılmaktadır.

Bugüne kadar 2000’e yakın hastayı başarıyla tedavi eden kliniğimiz ameliyat olmak istemeyen hastalar için tatminkâr bir çözüm sunmaktadır. Özel olarak hastaların deformitesine göre tasarlanan ortezler günün 24 saatinde takılmakta ve kliniğimiz tarafından belli periyotlarda takibe alınmaktadır. Sonuçlar yüz güldürücüdür.

Ancak hastaların sabırla ortezi 24 saat giymeleri gerekmektedir (Banyo hariç)

Video İçeriği

Ortez Tedavisi genellikle on yedi – on altı yaşın altındaki hasta grubuna veriyoruz ve muhakkak göğüs kafesi basıncı, kompresyon basıncı yani, bastığımız zamanki ortaya çıkan basıncın on kilogramdan aşağıda olması gerekiyor ve bu hasta grubuna, hastanın vücuduna uygun olan, genellikle ısmarlama bir şekilde yapılıyor, uygun olan Ortez hastaya veriliyor. Hasta bunu yirmi dört saat, yedi gün takması gerekiyor. Sadece banyo yaparken ve eğer spor yapıyorsa, spora giderken, yüzerken bunu çıkarabilir. Ama diğer zamanlarda hastaya ortezini takmayı tavsiye ediyoruz. 

Bizim üniversitede yaptığımız çalışmada bir grup hastaya sekiz saat, bir grup hastaya yirmi üç saat Ortez uygulaması yaptık. Yirmi üç saat Ortez uygulaması yaptığımız hasta grubunun tedavisi daha hızlı bir şekilde ilerledi. Bu nedenle yaptığımız çalışmaların sonuçlarına göre bütün hastalarımıza takabildikleri gün ve gece boyunca Ortezi takmalarını tavsiye ediyoruz. Sadece bazı komplikasyonlardan en sık gördüğümüz, Ortez’in bu pedlerinin bastırdığı yerlerde ciltte tahrişler olabilmekte Renk değişikliği olabilmektedir. Hasta bunu cildi koruyucu kremlerle düzeltebilir. Eğer ısrar ediyorsa, Ortez tedavisine birkaç gün ara verdikten sonra tekrar Orteze başlıyoruz. Ortezimiz çok hafif, hasta bunu taşımakta herhangi bir rahatsızlık duymuyor. Sadece tişörtün altına giymesi lazım. Eğer arkadaş ortamında rahatsız oluyorsa, o sırada çıkarmasını, yarım zamanlı tedavi sürecine girmesini hastaya tavsiye ediyoruz.

 Genellikle tedavi süreci üç ila altı ay sürüyor. Bazı hasta gruplarında dokuz aya kadar uzatabiliyoruz tedaviyi. Eğer erken teşhis edilmişse, on iki – on beş yaş arasında yakalanmışsa deformite ve tedaviye bu sırada başlandıysa… Muhakkak başarılı oluyor, yüzde yüze yakın başarı elde edebiliyoruz. Bu hasta grubunda eğer tedaviye fizyoterapiyi de ilave edebilirsek hem tedavi sürecini kısaltıyoruz hem de hastanın başarılı olma şansı daha yüksek oluyor.

 

GALERİ