Rib Flare


 Rib Flare Tedavileri

 
Rib Flairing Bandaj Tedavisi
 
Eskiden öne çıkan ve görsel olarak hastayı rahatsız eden kıkırdak ve kaburgaları ameliyatla çıkartıyorduk. Artık özel olarak imal ettirdiğimiz "Pektus Bandajı"nı günün her saati (banyo hariç) gece ve gündüz takarak bu rahatsızlığın düzelmesini sağlıyoruz. 3-6 aylık tedavi deformitenin düzelmesini sağlamaktadır.
 
 
Pektus ekskavatum ve bazı pektus karinatum hastalarında, göğüs kafesinde, iman tahtasının her iki tarafında, göğüs kafesinin alt kısmında kıkırdaktan oluşan arkuatum dediğimiz bölgede, kaburgalar dışa doğru çıkık olabiliyor. Bu kanat şeklinde dışa çıkıklık, özellikle bayanları görsel olarak çok rahatsız ediyor. Bu çıkıklığın herhangi bir iç organlara herhangi bir zararı yok. Fakat bu çıkıklık çocukları denize girerken, havuza girerken veya yüzüstü yattıkları zaman yere temas ettiği yerlerde şiddetli ağrı yapabiliyor. Bundan çok rahatsız oluyorlar.
 
Geçen seneye kadar biz bu kaburga çıkıklarını ameliyatla tedavi ediyorduk. Fakat geçen sene, İngiltere’de bir arkadaşımızın kendi kliniğinde uyguladığı bandaj tedavisini biz de Türkiye’ye getirip Türkiye’deki firmaların yapmasını sağladık. Bu bandajı hasta, Ortez gibi, bu çıkık olan kaburgaya sararak 24 saat bu bandajı üstünde taşımakta ve bu çıkık kaburgayı bandaj baskısıyla tedavi edebilmektedir. Biz bunun süre olarak 3 ila 6 ay civarında tamamen düzeldiğini görüyoruz. Bandaj gayet basit bir alet, basit bir tedavi metodu. Üç ila altı ay içerisinde çıkık kaburgaları tamamen düzeltmektedir. Ancak yine bu da diğer pek çok pektus karinatumda olduğu gibi erken teşhisle, erken yakalanma ile tedavi başarısı oranı birbirine paralellik göstermektedir. Süre olarak da altı ay içerisinde çıkık kaburgalar tamamen düzelmektedir.
 
Daha önceden biz bu çıkık kaburgaların tedavisinde hastanın Daha önceden biz bu çıkık kaburgaların tedavisinde hastanın ameliyat edilmesi yoluyla bu çıkık kaburgaları düzeltiyorduk ve çıkık olan kısımları tamamen çıkartıyorduk. Çünkü o kısımda göğüs kafesinin zayıflamasının hastaya herhangi bir zararının olmadığını düşünüyorduk. Ama bandaj tedavisi çıktıktan sonra şu anda sadece ileri yaşta bandajla düzelmeyen hasta grubunda bu çıkık kaburgaları ameliyatla tedavi ediyoruz.
 
Rib Flare Ortez Tedavisi
 
Bandaj tedavisi ile düzeltilememiş rib flare “Rib Flare Ortezi” ile başarı ile tedavi edilebilir. Vücut ölçülerine göre ayarlanmış Rib Flare ortezi günde 8 saatten az olmamak üzere rib Flare düzelene kadar takılmalıdır. Bu süre ortalama 6 ay bir sene arasında değişmektedir.İleri yaşlarda bu süre uzayabilir. 
2022 yılında geliştirdiğimiz yeni bir teknikle Rib Flairing bandajlarının üzerinde bulunan süngerler çıkıklığı daha kısa sürede ortadan kaldırmaktadır.

GALERİ