Dr. Mustafa Yüksel: Afinia 3 Boyutlu Göğüs Cerrahı


 Dr. Yüksel, İstanbul, Türkiye'de Marmara Üniversitesi Hastanesi'nde hekimlik yapan ve eğitim veren bir göğüs cerrahıdır. Aynı zamanda üç patenti olan bir mucit, bir profesör ve minimal invaziv Pectus Excavatum (batık göğüs kemiği) ve Carinatum (omurga şeklindeki göğüs kemiği) Düzeltmelerinde uzmanlaşmıştır.

 
Uzmanlığı, hastanın göğüs boşluğunu düzeltmek için özel olarak çubuklar ve stabilizatörler oluşturmasını gerektirir. Dr. Yüksel, “Şu anda hastalarıma bar ve stabilizatörlerin yapılması 4 haftayı buluyor ki bu çok uzun sürüyor” dedi. “Hayalim, bir günde bir şeyler yaratarak prosedürlerimize hazırlanmak için gereken süreyi büyük ölçüde azaltmak.”
 
Dr. Yüksel geçen yıl 60. doğum günü için bir Afinia 3D yazıcı aldı .
 
“Oğlum benimle bunun hakkında konuştu ve bir tane almakla gerçekten ilgilendim. Kullanmanın zor olacağını düşündüm ve endişelenmememi söyledi. Afinia'yı çalışırken gördüğümde gerçekten tak-çalıştır olduğunu görünce şok oldum.”
 
“Prosedürler sırasında kullandığımız bar ve stabilizatör cihazlarının özelliklerini oluşturan bir makine mühendisi ile çalışıyorum. 3D tasarım yazılımına çok aşinaydı ve yazdırabileceğimiz ve cihazlarımızı yapan şirkete gönderebileceğimiz dosyaları hızla oluşturdu. Test edilen FDA onaylı bir naylon olduğunu anlıyorum. Bu yeni malzemeyi denemek için sabırsızlanıyoruz. Çubuklarımızı ve stabilizatörlerimizi üretme şeklimizi temelden dönüştürme potansiyeline sahip”.
 
Dr. Yüksel (Nuss Repair) tarafından kullanılan cerrahi teknik, daha geleneksel Açık Cerrahi'den çok daha az invazivdir. Göğsün her iki tarafında küçük bir kesi yapar. Açıklıklardan hastanın göğsüne uyacak şekilde şekillendirilmiş kavisli bir çelik çubuk sokulur ve sternumun altına yerleştirilir. Bu çubuk, torakoskop adı verilen küçük bir video kamera kullanılarak yerine yönlendirilir. Ardından Dr. Yüksel barı çevirir ve sternumu kaldırır. Ameliyat genellikle 1 ila 2 saat sürer ve bar en az 2 yıl yerinde bırakılır.
 
“Tıp fakültemizde profesör olarak Afinia 3D yazıcı hakkında bir saatlik bir konferans verdim. Öğrencilerim dijital zihinlere sahip olsalar da bu teknolojiyi okulumuzda kullandığımızdan haberleri yoktu ve bu onları gerçekten heyecanlandırdı.”
 
"Uygulamamın bir başka kısmı, deforme olmuş trakeaların düzeltilmesini içeriyor. Greftlerin kullanılabileceği vücudun diğer bölgelerinden farklı olarak, trakeada durum böyle değildir. Afinia'yı, değiştirilmesi gereken segmentler için modeller oluşturmak için kullanıyorum.”
 
“Gelecekte hastalarımız için neler yapabileceğimizi görmek için sabırsızlanıyorum.”