ANASAYFA | PROF. DR. MUSTAFA YÜKSEL |  GÖRÜŞME |  BİLİMSEL YAYINLAR  |  LİNKLER  |GALERİ |  İLETİŞİM |  
 
 
 
Basında Biz
 • Türk profesör eğitim için gitti, ders verip döndü

  devamı >>
  Avrupada Pektus günü,

  devamı >>
  PEKTUS HASTA OKULU-3

  devamı >>
  BİRLEŞİK KRALLIK (UK) İLK PEKTUS KARINATUM AMELİYATI MUSTAFA YÜKSEL TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLDİ

  devamı >>
  3 ÇOCUK CESAMETİNDEKİ DEV KİTLE MUSTAFA YÜKSEL TARAFINDAN UZUN VE ZORLU BİR AMELİYAT SONUCU ÇIKARILD

  devamı >>
  PEKTUS HASTA OKULU 100 HASTA KATILIMIYLA BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

  devamı >>
  TRT HABER'DE MUSTAFA YÜKSEL PEKTUS RÖPORTAJI

  devamı >>
  GÖĞÜS DUVARI HASTLALIKLARINDA 3 BOYUTLU YAZICIYI İLK DEFA KULLANAN DR. YÜKSEL'İN KONUYLA İLGİLİ RÖPO

  devamı >>
  Dr. Mustafa Yüksel, Pektus, chest wall repair and the Yüksel bar

  devamı >>
  Türk Cerrah Hasta ve Hasta Yakınları için dernek kurdu..

  devamı >>
  Dünyadaki Cerrahları Eğitti Sıra Hastalarda!!!

  devamı >>
  Göğüs Duvarı Deformiteleri Ameliyatla Tamamen Düzeltilebiliyor.

  devamı >>
 
Abramson Ameliyatı

Dr. Donald Nuss pektus ekskavatum deformitesinin düzeltilmesinde başarıyla uygulanan minimal invaziv tekniğini geliştirdikten sonra pektus karinatum deformiteli hastalar için de minimal invazif bir düzeltme yönteminin eksikliği hissedilmeye başlandı. Arjantinli göğüs  cerrahı Dr. Horacio Abramson Nuss tekniğini modifiye ederek pektus karinatum hastalarına uygulayan ve başarılı sonuçlarını bilimsel toplantılarda dünyaya duyuran ilk bilim adamı oldu. Biz de bu tekniği Dr. Abramson’dan sonra dünyada ilk uygulayan merkezlerden biriyiz.

Bu teknikte Göğüs boşluğuna girilmez. Nuss tekniğindekine benzer, fakat farklı bazı özellikler taşıyan nikel – çelik alaşımı metal bar, uygun şekil verildikten sonra, trokarlı toraks tüpü yardımıyla cilt altında oluşturulan tünelden geçirilerek çıkıntının en belirgin olduğu düzeyde sternum üzerine baskı uygular ve her iki yanda kostalara çelik tellerle tespit edilmiş olan sabitleyicilere vidalanır. Nikel ve çeliğe karşı alerjisi olanlarda titanyum alaşımlı bar kullanılmaktadır.  2-4 yıl kadar yerinde tutulan bu bar ve stabilizörleri belirlenen süre sonunda genel anestezi altında çıkartılır. Genel özellikleri olarak Nuss ameliyatıyla benzerlikler gösteren bu teknikle pektus karinatum olgularında başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Biz şimdiye kadar bu tekniği uyguladığımız hastalarımızda yüzde yüz hasta memnuniyeti sağladık. Barı uyguladığımız hastalar ortalama 4-5 gün hastanede yatmaktadırlar. Hastanede hastaya verilen destek ağrının kesilmesinden ibarettir. Beşinci günde taburcu edilen hasta, 2-3 hafta daha evde aile desteğine ihtiyaç duymaktadır. Böyle bir ameliyatı düşünen kişinin 1-1,5 ay okul veya işinden uzak kalmayı göze alması gereklidir.

Genel anestezi altında sorunsuz gerçekleşen bar çekme işleminden sonra hastaların deformitesinde herhangi bir nüks gözlenmemektedir. Bugüne kadar(Şubat 2013) 90 hastada bu girişimi başarı ile uyguladık. 15 hastanın barını süresi sonunda çektik.