ANASAYFA | PROF. DR. MUSTAFA YÜKSEL |  GÖRÜŞME |  BİLİMSEL YAYINLAR  |  LİNKLER  |GALERİ |  İLETİŞİM |  
 
 
 
Basında Biz
 • Türk profesör eğitim için gitti, ders verip döndü

  devamı >>
  Avrupada Pektus günü,

  devamı >>
  PEKTUS HASTA OKULU-3

  devamı >>
  BİRLEŞİK KRALLIK (UK) İLK PEKTUS KARINATUM AMELİYATI MUSTAFA YÜKSEL TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLDİ

  devamı >>
  3 ÇOCUK CESAMETİNDEKİ DEV KİTLE MUSTAFA YÜKSEL TARAFINDAN UZUN VE ZORLU BİR AMELİYAT SONUCU ÇIKARILD

  devamı >>
  PEKTUS HASTA OKULU 100 HASTA KATILIMIYLA BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

  devamı >>
  TRT HABER'DE MUSTAFA YÜKSEL PEKTUS RÖPORTAJI

  devamı >>
  GÖĞÜS DUVARI HASTLALIKLARINDA 3 BOYUTLU YAZICIYI İLK DEFA KULLANAN DR. YÜKSEL'İN KONUYLA İLGİLİ RÖPO

  devamı >>
  Dr. Mustafa Yüksel, Pektus, chest wall repair and the Yüksel bar

  devamı >>
  Türk Cerrah Hasta ve Hasta Yakınları için dernek kurdu..

  devamı >>
  Dünyadaki Cerrahları Eğitti Sıra Hastalarda!!!

  devamı >>
  Göğüs Duvarı Deformiteleri Ameliyatla Tamamen Düzeltilebiliyor.

  devamı >>
 
Karinatum (Güvercin Göğsü)

 Ön göğüs duvarının ikinci en sık deformitesi Pektus Karinatum ya da diğer adıyla Güvercin Göğsüdür. İman tahtasının ve/veya kaburgaların öne doğru çıkmasıyla kendini gösterir. PK'da erkekler kadınlara göre daha sık etkilenmektedir. Ön göğüs deformitelerinin %5-20'sini oluşturur. Her 1000-2500 doğumda 1 görülmektedir.

 

Hastaların %30'unda ailelerinde de bildirilmiştir. PK bazı sendromlarla ve bağ doku hastalıkları ile birlikte de görülebilir.

 

PK'lı hastaların 1/3'ünde aile öyküsü vardır. Bazı sendromlarla ve bağ dokusu hastalıklarıyla da beraber olabilmektedir. Pektus Ekskavatum gibi kıkırdak gelişiminde oluşan anormalliklerin neden olabileceğine dair de tezler vardır.

 

PK'lı hastalar dolaşım ve solunum problemleriyle karşılaşabilmektedirler. Çarpıntı, nefes darlığı, hışıltı bunlardan bir kaçıdır. Astım ve kronik bronşit PK'lı hastaların %16,4'ünde görülmektedir. Ayrıca bu hastalar vücutlarındaki şekil bozukluğundan dolayı içe dönük ve utangaç olabilmekte ve öz saygılarında bir azalma görülebilmektedir. Bu durum onların sosyal yaşamlarını kısıtlamaktadır.

 

PK'da Skolyoz, Marfan Sendromu gibi anormallikler daha az görülmektedir. Bunun yanı sıra kifoz (kamburluk) neredeyse tüm hastalarda görülebilen bir şekil bozukluğudur.

 

Hem ortez tedavisi hem cerrahi tedavisi mevcuttur. Ortez yöntemi cerrahi müdahale gerektirmemesi nedeniyle hafif olgularda tercih edilebilmektedir. Prensibi, dışarı doğru çıkık olan bölgeye dışarıdan basınç uygulayarak anatomik düzelme sağlanmasına dayanır. Cerrahi tedavide ise sternum kondroplasti (açık ameliyat) ve kapalı bir yöntem olan Abramson ameliyatı bu deformitenin düzeltilmesinde kullanılan cerrahi tedavi seçenekleridir.